Warsztaty
Wydarzenie zamknięte

Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa i »Europa. Nasza historia« w Brukseli

do 15. czerwca, Godzina 15:00

Posiedzenie Prezydium Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej oraz warsztaty polsko-niemieckiej Grupy Roboczej Nauczycielek i Nauczycieli w Europejskim Biurze Stowarzyszenia Leibniza oraz w Domu Historii Europejskiej w Brukseli

© Jacek Konik

W dniach 13-15 czerwca 2019 r. odbędzie się doroczne posiedzenie Prezydium Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Po raz pierwszy w 50-letniej historii prac Komisji jej członkowie spotkają się nie w Polsce czy w Niemczech, ale w Europejskim Biurze Stowarzyszenia Leibniza oraz w Domu Historii Europejskiej w Brukseli.

Oprócz dorocznego posiedzenia Prezydium omówiony zostanie stan prac nad wspólnym  polsko-niemieckim podręcznikiem do historii „Europa. Nasza historia” oraz strategia jego promocji w Polsce, Niemczech i Europie. W programie jest również zwiedzenie wystawy Domu Historii Europejskiej wraz z debatą na temat roli muzeów w narracji o historii Europy.

Z okazji posiedzenia Prezydium odbędą się także kolejne warsztaty polsko-niemieckiej Grupy Roboczej Nauczycielek i Nauczycieli, która w 2018 r. powstała przy Komisji. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość wymiany na temat systemu oświaty w Polsce i w Niemczech oraz pracy nad scenariuszami lekcyjnymi nt. „1939 – początek II wojny światowej”. Wyniki warsztatów zostaną przedstawione i przedyskutowane z członkami Prezydium. Kolejne warsztaty dla członków Grupy Roboczej zaplanowano na jesień 2019 roku w Berlinie, Warszawie i Gdańsku. Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa wychodzi tym samym naprzeciw pilnej potrzebie włączenia w swe prace ekspertów z dziedziny praktyki szkolnej. Jednocześnie w intencji nauczycieli leży transfer własnej wiedzy eksperckiej celem wsparcia procesu popularyzacji i dalszego rozwoju zarówno wspólnego podręcznika do historii, jak i planowanych materiałów dydaktycznych w formie zdygitalizowanej.

Udział w posiedzieniu i w warsztatach możliwy jedynie dla zaproszonych gości.