Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa i »Europa. Nasza historia« w Brukseli
Posiedzenie Prezydium Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej oraz warsztaty polsko-niemieckiej Grupy Roboczej Nauczycielek i Nauczycieli w Europejskim Biurze Stowarzyszenia Leibniza oraz w Domu Historii Europejskiej w Brukseli
Organizator:
Instytut Badań Podręcznikowych im. Georga Eckerta w Brunszwiku (Członek Stowarzyszenia Leibniza) wspólnie z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie przy współpracy z Europejskim Biurem Stowarzyszenia Leibniza oraz Domem Historii Europejskiej w Brukseli
W dniach 13-15 czerwca 2019 r. odbędzie się doroczne posiedzenie Prezydium Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Po raz pierwszy w 50-letniej historii prac Komisji jej członkowie spotkają się nie w Polsce czy w Niemczech, ale w Europejskim Biurze Stowarzyszenia Leibniza oraz w Domu Historii Europejskiej w Brukseli.
Oprócz dorocznego posiedzenia Prezydium omówiony zostanie stan prac nad wspólnym polsko-niemieckim podręcznikiem do historii „Europa. Nasza historia” oraz strategia jego promocji w Polsce, Niemczech i Europie. W programie jest również zwiedzenie wystawy Domu Historii Europejskiej wraz z debatą na temat roli muzeów w narracji o historii Europy.
Z okazji posiedzenia Prezydium odbędą się także kolejne warsztaty polsko-niemieckiej Grupy Roboczej Nauczycielek i Nauczycieli, która w 2018 r. powstała przy Komisji. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość wymiany na temat systemu oświaty w Polsce i w Niemczech oraz pracy nad scenariuszami lekcyjnymi nt. „1939 – początek II wojny światowej”. Wyniki warsztatów zostaną przedstawione i przedyskutowane z członkami Prezydium. Kolejne warsztaty dla członków Grupy Roboczej zaplanowano na jesień 2019 roku w Berlinie, Warszawie i Gdańsku. Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa wychodzi tym samym naprzeciw pilnej potrzebie włączenia w swe prace ekspertów z dziedziny praktyki szkolnej. Jednocześnie w intencji nauczycieli leży transfer własnej wiedzy eksperckiej celem wsparcia procesu popularyzacji i dalszego rozwoju zarówno wspólnego podręcznika do historii, jak i planowanych materiałów dydaktycznych w formie zdygitalizowanej.
Udział w posiedzieniu i w warsztatach możliwy jedynie dla zaproszonych gości.