Warsztaty
Udział w wydarzeniu wymaga zgłoszenia

’Europa. Nasza historia’: Do szkół trafia nowy podręcznik do historii

Warsztaty dla nauczycieli i zainteresowanej publiczności w ramach Międzynarodowych Targów Edukacji Didacta – 16.02.2017, 12:00-13:30, sala C3.2

Organizator:

Europa podlega procesowi coraz intensywniejszej integracji. Jednocześnie wszędzie daje się odczuć niezadowolenie z braku „europejskiej świadomości”. Jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji lekcja historii? Czy jest ona w stanie przyczynić się do ukształtowania Europejczyków przyszłości?

„Europa. Nasza historia“ jako wspólny polsko-niemiecki projekt podręcznika do nauki historii stawia sobie za główny cel otworzenie nowej perspektywy na historię Europy. Na nowo poddawane są analizie tradycyjne wyobrażenia Europy jak również podejścia dydaktyczno-metodyczne i różnorodne tradycje pracy nad podręcznikami. Jaką formę można nadać wspólnej – może nawet europejskiej – narracji w sąsiadujących ze sobą Polsce i Niemczech? W jaki sposób można uwrażliwić uczniów na istnienie odmiennych sposobów postrzegania i wykształcić w nich zdolność podejmowania dialogu? Jakie korzyści płyną z faktu postrzegania historii europejskiej także z punktu widzenia sąsiada? Jaka koncepcja dydaktyczno-metodyczna może stać się podstawą podręcznika, którego celem jest zaproponowanie czegoś więcej, aniżeli tylko jednego narodowego podejścia do przedmiotu nauczania?

Instytut Międzynarodowych Badań Podręcznikowych im. Georga Eckerta (Członek Stowarzyszenia Leibniza; Brunszwik) oraz wydawnictwo Eduversum GmbH (Wiesbaden) prezentują fragmenty nowego podręcznika. Powstaje on we współpracy z polskim wydawnictwem szkolnym i może zostać wykorzystany jako regularny podręcznik do nauki na lekcjach historii w klasach gimnazjalnych w obydwu krajach. Tom 1 serii podręczników obejmujący czasy prahistoryczne, okres starożytności i średniowiecze ukazał się wiosną 2016 roku, tomy 2 do 4 będą ukazywać się sukcesywnie do roku 2020.

Uczestnicy warsztatów mają możliwość dyskusji na temat nowego podręcznika, dzieląc się przy tym swoimi własnymi doświadczeniami.

W warsztatach mogą wziąć udział zarówno nauczyciele jak i wszystkie inne zainteresowane osoby. Przy wiążącym zgłoszeniu otrzymają Państwo darmowy jednodniowy bilet wstępu na targi Didacta oraz możliwość nabycia egzemplarza pierwszego tomu podręcznika „Europa. Nasza historia“ z 50%-wym rabatem. Na życzenie otrzymają Państwo zaświadczenie uczestnictwa w warsztatach.

Zgłoszenie przy użyciu formularza zgłoszeniowego do rąk pani Frauke Diekherbers (Eduversum GmbH)